Święto Grzyba - 10.09.2022 Sokole

Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie, Urząd Miejski w Michałowie, Nadleśnictwo Żednia oraz CPL Sokole i Pływalnia „Na Fali” w Michałowie zapraszają na kolejną edycję Święta Grzyba, które dobędzie się 10 września 2022 roku od godz. 14.00 przy Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu.   Będzie to wielkie święto smakoszy regionalnych potraw, miłośników grzybobrania, lasów, odpoczynku i relaksu na łonie natury. Gmina Michałowo leży w otoczeniu pięknych lasów kryjących w sobie wiele owoców runa leśnego, dzięki czemu jest doskonałym miejscem na zorganizowanie tego typu imprezy.

Atrakcji ma być wiele, m.in.: konkurs grzybobrania o tytuł Władcy Grzybowego, konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę przyrządzoną z grzybów, edukacyjno-ekologiczne gry i zabawy oraz warsztaty dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, liczne stoiska z rękodziełem ludowym i potrawami kuchni regionalnej, koncerty zespołów, grzyby w różnej postaci: świeże, marynowane, suszone, a nawet drewniane i ceramiczne.

Program

14.00 – 17.00 – grzybobranie, warsztaty, pokazy, konkursy

  • Konkursy:
- o tytuł "Władcy Grzybowego"
- na "Największego grzyba"
- na "Najsmaczniejszą potrawę z grzybami" dla Kół Gospodyń Wiejskich
- otwarty konkurs na "Najsmaczniejszą potrawę z grzybami"
- piłowanie drewna na czas
  • Warsztaty pokazowe:
- zabawakarski - tradycyjne, drewniane zabawki
- rzeźbiarski
- czerpania papieru
- tkactwa plenerowego
- garncarstwa
- kowalstwa
- szycia lalek "gałganek"
- toreb płóciennych i inne,
  • Co jeszcze?:
  • wystawa i wykład: "Biżuteryjność natury"
  • wystawa fotograficzna "Klimaty Podlasia"
  • wernisaż wystawy poplenerowej: "Barwy Sokola VIII"
  • wernisaż pleneru ceramicznego w Sokolu
  • zupa grzybowa dla wszystkich, ogródek z jadłem i napitkiem
  • liczne stoiska z rękodziełem ludowym i potrawami kuchni regionalnej
  • atrakcje dla dzieci

17.00 – 23.00 – koncerty

  • Słowiańska Nuta
  • Czerwone Szpilki
  • Kapela z Jałówki
  • Frey-Lech Trio
  • SCHODY
  • Gwiazda wieczoru: Karolina Cicha 
  • Gwiazda wieczoru: KUPALINKA (BY) - zabawa ludowa z zespołem

*program może ulec zmianie, wersja 14.07.2021r.  

Warsztaty / wystawy / pokazy

Wystawa  „Biżuteryjność Natury” – Marzanna Szkuta

Marzanna Szkuta „dziewczyna z lasu”, specjalista ochrony środowiska, artystka, projektantka i twórca „biżuterii z głębią”, autorka wystaw o charakterze edukacyjnym. Absolwentka Politechniki Białostockiej oraz Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. W swojej działalności łączy naukę ze sztuką – malarstwem, poezją, muzyką i modą kreując „modę na bezpieczeństwo” w oparciu o świadomość przyrodniczą. W ramach wystawy pt. „Biżuteryjność Natury” autorka zaprezentuje swoje prace miniaturowe w formie biżuterii, inspirowane dziką przyrodą Puszczy Białowieskiej i naturą człowieka współistniejącego z otaczającym go środowiskiem naturalnym oraz obrazy i szkice wykonane techniką własną. Wystawa będzie poprzedzona prelekcją autorki.

 godzina i miejsce: godz. 14.15, Warsztatownia CPL Sokole

Wystawa fotograficzna  „Klimaty Podlasia” – PFDF Michałowo

Wystawa fotografii najpiękniejszych zakątków Podlasia w tym Gminy Michałowo. Wystawie będzie towarzyszyć prelekcja autora – fotografa Jerzego Jarockiego oraz Edyty Rosiak (Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie).

  •  godzina i miejsce: godz. 15.00, Warsztatownia CPL Sokole

Wernisaż poplenerowy „Barwy Sokola VIII”

W trakcie wernisażu obejrzymy prace powstałe w trakcie tegorocznego pleneru malarskiego, pod nazwą: „Barwy Sokola VIII”. Plener rokrocznie ściąga pasjonatów malarstwa i miłośników Podlasia z całej Polski. Sprawdźmy co namalowali w tym roku! 

  •  godzina i miejsce: godz. 15.30, Sala widowiskowa CPL Sokole

Ceramiczny wernisaż poplenerowy 

W trakcie wernisażu obejrzymy prace powstałe w trakcie tegorocznego pleneru ceramicznego w Sokolu.

  •  godzina i miejsce: godz. 15.30, Sala widowiskowa CPL Sokole

Warsztat szycia lalek „gałganek” – Helena Rejent  

Własnoręcznie wykonywane z gałganków, białoruskie lalki-gałganki, każda jest wyjątkowa – nie ma szans, że ktokolwiek będzie miał taką samą zabawkę. Dzieci mogą nadać swoim kukiełkom niepowtarzalnego charakteru, zdobiąc je według własnej wyobraźni. Kukiełki te wykonywane są ręcznie z kawałków materiału, koronek i tasiemek, a także z tego, co znajduje się „pod ręką”, ich funkcje wybiegają daleko poza zabawę lub ozdobę. 

 

    •  godzina i miejsce: godz. 14.30, plac główny CPL Sokole – front warsztatowni 
    •  Cena: warsztaty bezpłatne, decyduje kolejność zgłoszeń

Warsztat papieru czerpanego Natalii Wenclik-Olszewskiej (CPL Sokole / Pracownia Bao-Bab)

Na zajęciach warsztatowych każdy z Was wyczerpie papier z zatopionymi roślinami, barwnikami i dodatkami. Wszystkie prace które wykonacie na zajęciach będą waszą własnością. 

 

    •  godzina i miejsce: godz. 14.30, plac główny CPL Sokole
    •  Cena: warsztaty bezpłatne, decyduje kolejność zgłoszeń

małgorzata tarasewicz Warsztat tkactwa plenerowego – Małgorzata Poleszuk

Zajęcia warsztatowe tkactwa plenerowego! Wspólnie wychodzimy poza „ramy”. Poznając podstawowe techniki plecionkarskie wspólnie wypleciemy kompozycję przestrzenną umiejscowioną w przestrzeni wokół Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu. 

      •  godzina i miejsce: godz. 14.30, plac główny CPL Sokole
      •  Cena: warsztaty bezpłatne, decyduje kolejność zgłoszeń

Warsztat malowania toreb

Na stoisku wykonać można zdobienia na torbach w dowolnej technice, do wyboru ręczne malowanie, szablony, stemple. Tematyka prac – grzyby! 🙂 

      •  godzina i miejsce: godz. 14.30, plac główny CPL Sokole
      •  Cena: warsztaty bezpłatne, decyduje kolejność zgłoszeń

Warsztat ceramiczny Pawła „Olafa” Olszewskiego (Pracownia Bao-Bab)

Warsztat ceramiczny, którego hasłem przewodnim będzie grzybobranie. Puść wodze fantazji i wykonaj ceramicznego grzyba według własnego projektu!  

    •  godzina i miejsce: godz. 14.30, plac główny CPL Sokole
    •  Cena: warsztaty bezpłatne, decyduje kolejność zgłoszeń

Warsztat garncarski Wojciecha Maculewicza 

Warsztat garncarski, w ramach którego będzie można nie tylko podpatrzeć garncarza przy pracy, ale także spróbować swoich sił przy kole garncarskim.

    •  godzina i miejsce: godz. 14.30, plac główny CPL Sokole
    •  Cena: warsztaty bezpłatne, decyduje kolejność zgłoszeń

Warsztat rzeźbiarski Moniki Jasiukiewicz

Monika Jasiukiewicz wraz z członkami koła rzeźbiarskiego MOAK w Zabłudowie – Otwarty warsztat rzeźbiarski podczas którego uczestnicy dowiedzą się jak za pomocą dłuta nadawać kształt kawałkom drewna np. wyrzeźbić drewnianą figurkę.

    •  godzina i miejsce: godz. 14.30, plac główny CPL Sokole
    •  Cena: warsztaty bezpłatne, decyduje kolejność zgłoszeń

Pokaz zabawkarski Marka Szeszko

Pokaz zabawkarski podczas którego uczestnicy dowiedzą się jak powstają tradycyjne drewniane zabawki i sami będą mogli wziąć udział w procesie twórczym.

    •  godzina i miejsce: godz. 14.30, plac główny CPL Sokole

Pokaz kowalski Stanisława Liżewskiego

Poznaj tajniki pracy kowala od kuchni. 

    •  godzina i miejsce: godz. 14.30, stanowisko kowalskie CPL Sokole

Artyści

KAROLINA CICHA

Karolina Cicha – Jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką – rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Jest laureatką GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. Jej płyta „Tany” uzyskała nominację do Fryderyka w kategorii Muzyka Świata.

Wystąpiła m.in. na festiwalach:
World Music Fest (USA); TFF Rudolstadt (Niemcy); FMM Sines Festival (Portugalia);  Cheoyong Culture Festival (Korea Południowa); Music Mela (Pakistan); Isole che Parlano (Sardynia); Global Union (USA); Lotus Fest (USA); Gypsy Festival Drom (USA); Art Pole (Ukraina); Suklegos (Litwa); Folkbaltica (Niemcy/Dania); Ethnoport, Skrzyżowanie kultur (Polska); Euroradio Folk Festiwal (Szwecja); Kamianitza (Białoruś);  Les Traversées Tatihou (Francja); Five Temples Festival (Hungary); Sibiu International Theatre Festival (Rumunia); LaMama Theatre (USA); Menuo Juodaragis (Litwa); Open Air (Polska); Jodphur Riff (Indie); Festival der Kulturen (Niemcy)

źródło: Strona oficjalna

SCHODY

SCHODY Zespól SCHODY powstał w 1999 roku w Michałowie. Muzyka zespołu to energiczna mieszanka punk, rock, reggae, ska, core.  Już po pierwszych koncertach zespól zaczął zyskiwać coraz to większe rzesze fanów. Do największych sukcesów SCHODÓW należy finał szczecińskiego Gramy 2008, finał konkursu TVN, serialu 39 i pół – gdzie zostali wybrani z ponad 300 zespołów, 1 etap – eliminacji do festiwalu w Węgorzewie 2009, Przebojem na Antenę Polskiego Radia Białystok oraz Finał Festiwalu im. Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie/ Jeden z utworów Schodów znalazł się na składance „Verda Disco” w języku esperanto. W zespole grają muzycy związani równolegle z innymi projektami muzycznymi (m.in Oddział Zamknięty).

źródło: Polskie Radio Białystok

FREY-LECH TRIO

FREY – LECH TRIO powstał na początku 2011 roku w Białymstoku z inicjatywy lidera, Lecha Mazurka zafascynowanego pięknem muzyki żydowskiej w jej klezmerskiej odsłonie. Od początku grupa współpracowała ściśle z Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku i Białostockim Towarzystwem Esperantystów.  Trio wystąpiło m.in.  w ramach IV Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor” – kolor i dźwięk” w Białymstoku, podczas XXI Muzycznych Dialogów nad Bugiem – Mielnik, podczas V Międzynarodowego Festiwalu, Muzyki, Sztuki i Folkloru w Wasilkowie. We wrześniu 2012 roku dał też koncert podczas wizyty Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Michałowie. W mieszanych składach, wspólnie z młodzieżą z zespołu Young Folk Crew koncertował także na Białorusi, Litwie i na Sycylii.

źródło: Strona zespołu

SŁOWIAŃSKA NUTA

Czerwone Szpilki  czyli trzy sympatyczne dziewczyny, które połączyła pasja do muzyki, tańca, śpiewu i… Czerwonych Szpilek. Ich muzyczne drogi skrzyżowały się w 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie. Dziewczyny doskonale odnajdują się we wschodnich klimatach. Dotychczasowo mogliśmy podziwiać ich występy m.in. na wielu edycjach imprez: „Prymackaja Biasieda”, „Kupalnoczka” a nawet w National Opera and Ballet Theatre of Belarus (Mińsk, Białoruś).

źródło: Strona zespołu

SŁOWIAŃSKA NUTA

SŁOWIAŃSKA NUTA– Mirosław Turowski – energetyczny człowiek zafascynowany kulturą i muzyką wschodnią.

źródło: Strona zespołu

KAPELA Z JAŁÓWKI

KAPELA Z JAŁÓWKI – zespół wokalno- instrumentalny pieśni tradycyjnej, folkowej, żeglarskiej i turystycznej, założony w 2005r. w Jałówce przez Krzysztofa Gryniewicza.

źródło: Strona zespołu

KUPALINKA

KUPALINKA kolektyw Białoruskiego Państwowego Towarzystwa Filharmonicznego. Wspaniale prezentował i nadal prezentuje sztukę narodową na tysiącach koncertów na całej Białorusi; w ramach państwowych imprez międzynarodowych w krajach bałtyckich, Korei, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Bułgarii, Austrii, Indiach, Kanadzie, Luksemburgu, Niemczech, Belgii, Francji, Jugosławii, Włoszech, Syrii, Danii, Chinach, Polsce; na międzynarodowych wystawach EXPO w Montrealu, Hanowerze, Mediolanie, Urumqi, Dubaju, dniach kultury w Mińsku w Estonii, Finlandii – praktycznie na całym świecie. Poprzez pracę twórczą zespół folklorystyczny „Kupalinka” zachowuje, ożywia i popularyzuje tradycje i zwyczaje ludu Białorusi.

źródło: philharmonic.by

KONKURSY

Regulamin otwartego konkursu pt. „Najsmaczniejsza potrawa z grzybami ” organizowanego podczas Święta Grzyba przy Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu w dniu 10 września 2022r.

Regulamin konkursu pt. „Najsmaczniejsza potrawa z grzybami ” dla Kół Gospodyń Wiejskich organizowanego podczas Święta Grzyba przy Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu w dniu 10 września 2022r.

Regulamin grzybobrania o tytuł „Władcy Grzybowego 2022” organizowanego podczas Święta Grzyba przy Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu w dniu 10 września 2022r.

Konkurs piłowania kłody na czas 

Organizatorzy

logo_gok

Patronat medialny

loga sponsorów, radio białystok, tvp3, bia24, niwa, jard

Sponsorzy

Poprzednie edycje

Galeria zdjęć

Odwiedź nas na facebooku

Jak dojechać?

Pociągiem

KLIKNIJ aby sprawdzić połączenia

 

  • Samochodem:
  • Z Białegostoku kieruj się drogą gminną nr 65 w kierunku Bobrownik i przejścia granicznego z Białorusią.
  • Po ok. 10 kilometrach skręć w prawo w drogę  wojewódzką nr 686 w kierunku Michałowa.
  • Za miejscowością Żednia, przed torami, skręć w lewo do Sokola.
  • Dalej kieruj się poniższą mapką

Miejsce imprezy

Przewiń do góry Skip to content