🎶 Przygotujcie się na muzyczną ucztę! 🎶

W niedzielę, 29 października 2023 roku o godzinie 15:00 w Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu odbędzie się spektakularny koncert „Z klasyką przez Polskę”! 🎵
 
Wystąpią najwybitniejsi artyści: Janusz Olejniczak – fortepian 🎹 i Tomasz Strahl – wiolonczela 🎻. Przygotujcie się na magiczną podróż przez dzieła Chopina, Schuberta, Haendla, Elgara, Paderewskiego i de Falla. To niezwykłe wydarzenie jest częścią programu „Klasyka przez Polskę” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 🇵🇱
 
Janusz Olejniczak to wybitny chopinista, zdobywca prestiżowych konkursów pianistycznych i muzyk o międzynarodowej renomie. 🌍
https://teatrwielki.pl/ludzie/janusz-olejniczak/
 
Tomasz Strahl to niekwestionowany mistrz wiolonczeli, który zauroczy Was swoim talentem. 🎼
https://filharmoniapoznanska.pl/artysci/tomasz-strahl/
 
„Z klasyką przez Polskę” to cykl koncertów, który powstał, by przybliżyć muzykę klasyczną mieszkańcom mniejszych miejscowości. To okazja, by doświadczyć magii muzyki klasycznej na żywo w nietypowych, rzadko odwiedzanych miejscach. 🏰🎶 Przyłączcie się do naszej muzycznej podróży, gdzie spotkacie wybitnych artystów i odkryjecie piękno muzyki klasycznej! 🌟

Nie przegapcie tego muzycznego święta! 🎉

Janusz Olejniczak

Janusz Olejniczak należy do najwybitniejszych współczesnych chopinistów. W 1970 r. był najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu. Artysta koncertuje w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii w najsłynniejszych salach koncertowych (Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel, Suntory Hall, Lincoln Center, Tonhalle w Düsseldorfie, Concertgebouw). Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i prowadził kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie, Japonii, Kolumbii. Poza repertuarem klasycznym wykonuje także polską muzykę współczesną (m.in. Lutosławski, Górecki, Kilar). Występował z orkiestrami pod dyrekcją takich dyrygentów, jak Witold Rowicki, Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała, Charles Dutoit, Andrzej Borejko, Grzegorz Nowak, Jacek Kaspszyk. Od wielu lat współpracuje z Markiem Mosiem i Orkiestrą Aukso. Był jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych. Jest stałym gościem Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie, na którym występował m.in. z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe’a Herrewegha. Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 40 płyt, w tym nagrania dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (wśród nich rejestracja kompletu Mazurków Chopina na instrumencie historycznym), a także ścieżki dźwiękowe do filmów Pianista Romana Polańskiego i Błękitna nuta Andrzeja Żuławskiego. Janusz Olejniczak zasiadał w Jury XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, również organizowanego przez NIFC (2018). Artysta został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) oraz ośmiokrotnie nagrodą „Fryderyk”. W 2015 rozpoczął stałą współpracę z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

źródło: https://teatrwielki.pl/ludzie/janusz-olejniczak/ 

Tomasz Strahl jest jednym z najznakomitszych wiolonczelistów i najmłodszym profesorem sztuk muzycznych w Polsce. Za sobą ma wygrane w kilku znaczących konkursach i kursy mistrzowskie u znanych artystów. Dziś sam na mistrzowskich kursach w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech i Japonii uczy młodych muzyków.

Studiował w klasie wiolonczeli Kazimierza Michalika w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył w 1989. Jako stypendysta rządu austriackiego odbył roczne studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne. Swój kunszt doskonalił także na kursach mistrzowskich w Weimarze, Łańcucie i Warszawie u Miloša Sadlo, Daniela Szafrana i Romana Jabłońskiego, a w zakresie kameralistyki – u skrzypka Krzysztofa Jakowicza.

Wiolonczelista prowadzi ożywioną działalność koncertową, współpracując z większością orkiestr symfonicznych w Polsce. Występował m.in. z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Polską Orkiestrą Radiową, Sinfoniettą Cracovią, orkiestrą kameralną Concerto Avenna oraz niemal ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, pod batutą takich dyrygentów jak: Mirosław Jacek Błaszczyk, Łukasz Borowicz, Tomasz Bugaj, Henryk Czyż, Agnieszka Duczmal, Philippe Entremont, José Maria Florêncio Junior, Czesław Grabowski, Jerzy Kosek, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Paweł Przytocki, Zygmunt Rychert, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, Jerzy Swoboda, Tadeusz Wojciechowski i Sławek A. Wróblewski. Artysta bierze też udział w festiwalach, często też występuje za granicą – w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Kanadzie i Japonii.

Do szczególnie ważnych wydarzeń artystycznych zalicza wykonanie w 1993 roku Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego w obecności kompozytora, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Tomasz Strahl dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, CBC Radio w Kanadzie i Telewizji Polskiej. Jego dyskografia obejmuje kilka płyt CD dla takich firm fonograficznych, jak Pony Canyon (komplet dzieł kameralnych Fryderyka Chopina), CD Accord (koncerty wiolonczelowe Carla Philippa Emanuela Bacha), Polskiego Radia Katowice (Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody), DUX (z kompozycjami Anny Jastrzębskiej, Stanisława Moryty i Weroniki Ratusińskiej), Sony Classics (płyta Astor Piazzolla – Tango z udziałem artysty otrzymała w 2003 roku Nagrodę Fryderyka), a także dla wytwórni Pavane Records, Gema Stereo, Pol-Music, Acte Préalable.

źródło: https://filharmoniapoznanska.pl/artysci/tomasz-strahl/

Odwiedź nas na facebooku

Przewiń do góry Skip to content